Iš Vilniaus į Sidnėjų: Lietuvos iniciatyva rengti Kibernetinio saugumo čempionų suvažiavimą tęsiasi Australijoje

prieš 8 mėn. 22

„Džiaugiuosi, kad Krašto apsaugos ministerijos ir Nacionalinio kibernetinio saugumo centro inicijuotas ir Vilniuje praėjusiais metais surengtas kibernetinio saugumo ir gynybos forumas tęsiasi ir pamažu tampa tradicija. Kibernetinio saugumo ir gynybos klausimai užima vis svarbesnę politinės darbotvarkės dalį ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu mastu. Nors šiandien esame toli vienas nuo kito, į iššūkius reaguojame drauge“, – sakė Kibernetinio saugumo ir informacinių technologijų politikos grupės vadovė Inga Sūnelaitienė, dalyvaudama konferencijoje Sidnėjuje.

Kibernetinio saugumo ir gynybos forumas „Kibernetinio saugumo čempionų suvažiavimas” pirmą kartą buvo surengtas Vilniuje praėjusių metų balandį. Šiais metais organizatorių vaidmenį perėmė Australija, o 2025 metais suvažiavimą rengs Pietų Korėja. Šios iniciatyvos tikslas – sukurti platformą, kurioje aukšto lygmens NATO ir Indijos bei Ramiojo vandenyno šalių sprendimų priėmėjai galėtų atvirai dalintis patirtimi, vystant bendrus projektus kibernetinio saugumo srityje. Ši iniciatyva aktuali tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus atstovams, atrandant naujas struktūruoto bendradarbiavimo galimybes, didinančias atsparumą kibernetinėms grėsmėms.

Forume buvo patvirtinta deklaracija siekiant stiprinti bendradarbiavimą kibernetinio saugumo ir gynybos srityje. Pirmiausia, įkuriamas NATO bei Indijos ir Ramiojo vandenynų valstybių ir jų partnerių tinklas, kuris skatins tarpusavio bendradarbiavimą dalijantis informacija apie kibernetines grėsmes. Antra, siekiama dalintis gerosiomis praktikomis, saugant nacionalinę kritinę infrastruktūrą nuo kenkėjiškų valstybinių ir nevalstybinių kibernetinių veikėjų. Trečia, tinklas aktyviai kovos su kibernetinėmis grėsmėmis, susijusiomis su dezinformacija, siekiant apsaugoti demokratinės pasaulio tvarkos principus.

Australijoje vykusioje konferencijoje aptartos Rusijos karo Ukrainoje pamokos, kurios suteikia žinių kaip kovoti su Rusijos vykdoma kibernetinių atakų kampanija. Taip pat buvo pristatyti būdai, kaip sumažinti Vakarų pasaulio technologinę priklausomybę nuo Rusijos, Kinijos, Šiaurės Korėjos, kurios išnaudoja technologijas kenkėjiškais tikslais. Nors geografiškai esančios toli viena nuo kitos, NATO bei Indijos ir Ramiojo vandenynų valstybės susiduria su panašiomis kibernetinio saugumo problemomis. Konferencijoje akcentuotas poreikis efektyviai dalintis informacija apie kibernetines grėsmes, standartizuoti kibernetinių atakų atribucijos mechanizmus bei užtikrinti tiekimo grandinių, aktualių kritinei infrastruktūrai, apsauga nuo kibernetinių atakų.

Lietuvos delegacija, besilankydama Australijoje, taip pat dalyvavo dvišaliuose susitikimuose Sidnėjuje bei Kanberoje. Delegacija susitiko su Australijos, Japonijos ir Pietų Korėjos atstovais aptarti tolimesnius bendradarbiavimo planus. Aptartas apsikeitimo kibernetinio saugumo ekspertais poreikis, pasidalinta kvietimais į tarptautines kibernetinio saugumo pratybas bei pasiūlytas labiau struktūruotas dialogas kibernetinio saugumo ir gynybos projektuose.

Kanberoje Lietuvos delegacija aplankė Australijos Gynybos departamentą, Vidaus reikalų departamentą bei Australijos kibernetinio saugumo centrą.

Dvišalio susitikimo su gynybos sekretoriumi Greg Moriarty metu pabrėžta, jog abi šalys susiduria su panašiomis kenkėjiškų veikėjų keliamomis grėsmemis ne tik virtualioje erdvėje, bet ir ant žemės. Aptartas glaudesnis bendradarbiavimas tarp Australijos ir Lietuvos gynybos pramonės, kariuomenės bei kibernetinio saugumo centrų.

Vidaus reikalų sekretoriaus pavaduotojas Hamish Hansford užtikrino tolimesnį bendradarbiavimą Inciatyvos prieš išpirkos reikalaujančius kibernetinius kenkėjiškus veikėjus formate (angl. Counter Ransomware Initiative), kuriame Lietuva ir Australija veda vieną pagrindinių darbo grupių. Delegacijų vadovai taip pat aptarė galimybę suorganizuoti Lietuvos-Australijos kibernetinio saugumo dialogą.

Australijos Kibernetinio saugumo centro direktorė Stephanie Crowne pristatė Australijos kibernetinio saugumo ir gynybos iššūkius, apimančius incidentų kritinėje infrastruktūroje užkardymą. Lietuvos Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktorius Liudas Ališauskas pabrėžė, jog kovojant su panašiais iššūkiais svarbiausia yra kurti pasitikėjimą kibernetinio saugumo bendruomenėje, skatinant atvirą komunikaciją tarp privataus ir viešojo sektoriaus. Kibernetinių centrų direktoriai sutarė stipritnti bendradarbiavimą ir įvertinti galimybę keistis patirtimi dirbant su organizacijomis ir valdant kibernetinius incidentus.

Skaityti visą straipsnį