Gegužės 16 d., bendra Lietuvos ir NATO sąjungininkų karine operacija baigėsi tarptautinės lauko taktikos pratybos „Iron Wolf 2025-I“ (liet. Geležinis Vilkas), o JAV 173-osios oro desanto brigados vadovaujama oro desanto operacija žymėjo perėjimą į pratybas „Swift Response 2025“ (liet. Staigus atsakas). Perėjimą į naują NATO Daugianacionalinio Šiaurės-Rytų daugianacionalinio korpuso organizuojamų pratybų „Griffin Lightning 2025“ (liet. Grifono žaibas) etapą stebėjo NATO Daugianacionalinio Šiaurės-Rytų korpuso vadas gen. ltn. Dariusz Parylak, Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ambasadorė Lietuvoje Kara McDonalds, krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė, 1-osios Divizijos vadas brg. gen. Aurelijus Alasauskas ir kiti Lietuvos kariuomenės, užsienio šalių vienetų vadai ir pajėgų atstovai.
„Svarbu pabrėžti, kad šios pratybos — Vilniaus NATO viršūnių susitikime 2023-iaisiais patvirtintų regioninių gynybos planų praktinis įgyvendinimas. Tikriname parengtį, vadovavimo grandines ir sąveiką su sąjungininkais. Tai yra praktinis įrodymas, kaip rengiamasi veikti kolektyvinėje gynyboje ir kaip su NATO planais yra sinchronizuotas mūsų nacionalinis gynybos planas. Dėkoju kariams už jų atsidavimą bei sąjungininkų kariams už jų tarnybą ir vienybės jausmą, kurį jie suteikia. Kartu esame stipresni, ši diena — to įrodymas”, – kalbėjo krašto apsaugos ministrė D. Šakalienė.
Dvi savaites trukusios pratybos baigtos bendra operacija, kurios metu, išlaikydami iniciatyvą po sėkmingai įvykdytų aktyvios gynybos užduočių, Pėstininkų brigados “Geležinis Vilkas” ir NATO Daugianacionalinės kovinės grupės kariai atliko puolamuosius veiksmus, kurie privertė atsitraukti imituojamas priešo pajėgas. Pagal pratybų scenarijų Lietuvos ir sąjungininkų kariams apsaugojus, Gaižiūnų poligone esantį pakilimo-nusileidimo taką, orlaiviais iš Italijos ir Vokietijos į Lietuvą persidislokavo 1700 JAV 173-osios oro desanto brigados, Nyderlandų, Vokietijos, Prancūzijos bei Italijos karių su karine technika.
„Atgrasymui nėra nieko kito svarbiau kaip lauko taktikos pratybose demonstruojamas parengties lygis. Svarbus paminėti NATO Daugianacionalinio Šiaurės-Rytų daugianacionalinio korpusą, kuris dalyvauja sinchronizacijos etape, dedikuodamas tam tikras pajėgas veikti regione. Bendradarbiaujant šiems pajėgumams Lietuvos 1-oji Divizija, „Geležinio Vilko“ ar „Žemaitijos“ brigados gali įvykdyti numatytus planus Lietuvos gynybos kontekste“, – pratybas apibendrino 1-osios Divizijos vadas brg. gen. A. Alasauskas.
Atlikus oro desanto užduotį prasidėjo iki gegužės 23 d. Pabradės poligone vyksiančios tarptautinės pratybos „Swift Response 2025“, kurios tuo pačiu metu vyksta Norvegijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Švedijoje ir Suomijoje. Šiose pratybose oro desanto operacijomis ir modernių karinių technologijų panaudojimu yra demonstruojami daugianacionaliniai pajėgumai Baltijos jūros regione. 7-ojo JAV kovinio rengimo centro vadas brg. gen. Steven P. Carpenter apžvelgdamas prasidėjusias pratybas sakė: „Tarptautinės „Griffin Lightning 2025“ pratybos yra didesnių NATO pratybų „Steadfast Defender 25“ dalis, kuriose dalyvauja 25 tūkst. karių iš 30-ies NATO šalių ir yra dislokuojami 18 skirtingų šalių, paraleliai vykdo penkias oro desanto operacijas Baltijos jūros regione. Tokios pratybos yra puiki priemonė NATO sąjungininkams ir partneriams išbandyti greitą ir ryžtingą pajėgų perdislokavimą tiek Europoje, tiek bet kur pasaulyje.“
Lietuvoje vykstančios tarptautinės pratybos „Iron Wolf 2025-I“, „Swift Response 2025“, „Strong Shield 5“ ir nacionaliniai mokymai „Perkūno tvirtovė 2025“ tapo NATO Daugianacionalinio Šiaurės-Rytų daugianacionalinio korpuso (angl. Multinational Corps Northeast) organizuojamų pratybų „Griffin Lightning 2025“ dalimis, kuriomis siekiama treniruotis įgyvendinti gynybos planus rytiniame NATO flange. Lietuvoje vykstančiose karinėse pratybose, intensyviai treniruojasi apie 8 tūkstančiai Lietuvos ir sąjungininkų karių, virš tūkstančio karinės technikos vienetų, kelios dešimtys orlaivių ir kita karinė technika.
Lietuvos kariuomenės informacija.
Št. srž. A. Čemerkos / KAM nuotr.