Ne tik kariuomenė (I): kaip civiliai darbuotojai prisideda prie valstybės gynybos ir ką svarbu žinoti apie CMPR

prieš 4 val. 19

Net ir karo ar mobilizacijos sąlygomis mūsų šalies gyvenimas negali sustoti. Valstybės ir savivaldybių institucijos turi būti pasirengusios užtikrinti gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų tęstinumą: būtinųjų gyventojų poreikių tenkinimą, šalies veiklos nepertraukiamumą, civilinės infrastruktūros funkcionavimą, vidaus saugumą, tarptautinę veiklą ir valstybės gynybą. Tam reikalingi įvairiose srityse dirbantys civiliai darbuotojai. Būtent dėl to ir buvo sukurta Civilinio mobilizacinio personalo rezervo sistema, trumpai – CMPR

Civilinio mobilizacinio personalo rezervas jungia Lietuvos piliečius, kurių profesija ir veikla būtina mobilizacijos planuose numatytiems veiksmams ir priemonėms užtikrinti. Į CMPR yra įtraukti valstybės tarnautojai, savivaldybių darbuotojai, gydytojai, inžinieriai, IT specialistai, energetikai, logistikos planuotojai ir kitų profesijų atstovai, kurių darbas yra būtinas siekiant užtikrinti valstybės veikimą mobilizacijos ar karo metu.

Žemiau pateikiame atsakymus į 8 dažniausiai į CMPR įtrauktų darbuotojų užduodamus klausimus:

Kas ir kodėl įtraukiamas į CMPR ir koks šio rezervo tikslas?

CMPR tikslas – užtikrinti, kad valstybė galėtų sklandžiai veikti mobilizacijos ar karo metu. Į CMPR yra įtraukiami tik tie asmenys, kurie turėtų vykdyti gyvybiškai svarbias valstybės funkcijas ir paskelbus mobilizaciją. Tarp jų – ministrai, viceministrai, savivaldybių administracijų direktoriai, valstybės institucijų ar įmonių vadovai, darbuotojai, deleguoti į mobilizacijos centrus ir valdymo grupes, valstybės tarnautojai. Į jį taip pat įtraukiami ir kiti svarbiausių valstybės, savivaldybių institucijų ar įstaigų, viešojo ar privataus sektoriaus darbuotojai (inžinieriai, energetikai, IT specialistai ar kitų profesijų atstovai). Tęsdami savo darbą šie darbuotojai net ir mobilizacijos metu užtikrins valstybės infrastruktūros, vidaus saugumo ir kitų svarbių funkcijų tęstinumą. 

Kaip sužinoti, ar esu įtrauktas į CMPR? Ar ši informacija slapta?

Į CMPR įtraukti darbuotojai yra informuojami ir turi pasirašyti, kad buvo apie tai informuoti. Kilus abejonėms dėl įtraukimo, reikia kreiptis į savo darbdavį arba įstaigos personalo skyrių.

Ar priklausymas CMPR prilygsta šaukimui į kariuomenę? Ar tam reikia specialaus pasirengimo?

CMPR nėra nei kariuomenė, nei karo prievolė. Tai civilinis rezervas, į kurį įtraukti asmenys, dirbantys pagal savo profesiją. Mobilizacijos ar karo metu jie dirba savo įprastą darbą, vykdo įprastas funkcijas ir prisideda prie valstybės gynybos pagal iš anksto numatytą planą. Jie netampa kariais, bet jų veikla tampa svarbia visuotinės gynybos dalimi. Į CMPR įtraukti darbuotojai turi garantuotą darbo vietą ir pajamas net ir karo metu. Tam, kad žinotų, ką daryti kritiniu atveju, CMPR darbuotojams periodiškai organizuojami mokymai. Juose suteikiama reikalingų žinių ir praktinių įgūdžių, kaip veikti mobilizacijos ar karo metu.

Ar darbdavys gali mane priversti pasirašyti dokumentą dėl įtraukimo į CMPR? Kas nutiks, jei nepasirašysiu ar pakeisiu darbą?

Darbdavys turi supažindinti jus su tuo, kad esate įtrauktas į CMPR ir paprašyti tai patvirtinti parašu. Jei atsisakysite pasirašyti, tai bus tiesiog pažymėta. Svarbu pabrėžti, kad atsisakius pasirašyti, jūsų iš darbo niekas atleisti negali – įstatymai to nenumato. Visgi net ir nepasirašę dokumento jūs būsite įtraukti į CMPR ir mobilizacijos metu jums numatytas funkcijas privalėsite atlikti. Atsisakymas mobilizacijos metu atlikti savo darbo funkcijas užtraukia administracinę atsakomybę.

Jei išeisite iš darbo ar pereisite į tokias pareigas, kurios nebepatenka į CMPR sudarymo kriterijus, tuomet būsite iš šio rezervo išbrauktas.

Ar priklausymas CMPR reiškia, kad turiu nuolat būti „budėjimo režime“? Ar galiu atostogauti, vykti į užsienį?

Priklausymas CMPR nereiškia nuolatinio „budėjimo režimo“. Iki mobilizacijos paskelbimo CMPR esantys darbuotojai gyvena įprastą gyvenimą – gali laisvai atostogauti, vykti į užsienį, judėti Lietuvoje be jokių apribojimų.

Judėjimo ribojimai taikomi tik paskelbus mobilizaciją. Pagal nuo 2026 m. įsigaliosiančią tvarką, paskelbus mobilizaciją CMPR darbuotojai išvykti į užsienį galės tik gavę atsakingos institucijos leidimą.

Taikos metu vienintelė CMPR priklausančio darbuotojo pareiga – laiku informuoti savo darbdavį apie pasikeitusią kontaktinę informaciją, pvz., pasikeitusį telefono numerį ar gyvenamosios vietos adresą.

Dirbu keliose įstaigose – į kurios CMPR būsiu įrašytas ir ką daryti, jei esu įtrauktas keliose vietose?

Asmuo į CMPR gali būti įtrauktas tik vienoje įstaigoje – toje, kur dirba didesniu etatu arba kurioje jo funkcijos mobilizacijos atveju yra svarbesnės. Šis klausimas turėtų būti aptariamas su kiekvienos įstaigos vadovu. Jei paaiškėja, kad esate įrašytas į CMPR keliose vietose, svarbu apie tai informuoti vadovus – duomenys turi būti suderinti ir palikta tik viena įstaiga.

Jei esu įrašytas į CMPR, ar vis tiek galiu būti pašauktas į kariuomenę? O jei tarnauju KASP?

Įtrauktas į CMPR darbuotojas paprastai nėra šaukiamas į kariuomenę. Jo vaidmuo mobilizacijos metu – dirbti savo darbą. Tačiau, jei turite kariuomenei itin reikalingą specialybę, krašto apsaugos ministras gali priimti sprendimą jus pašaukti. Jei tarnaujate Krašto apsaugos savanorių pajėgose (KASP), galite taip pat priklausyti CMPR. Vis dėlto, apie tai turėtų būti informuotas jūsų vadovas – tokiu atveju gali būti nuspręsta, kad vietoj jūsų į CMPR bus įrašomas kitas darbuotojas.

Jeigu esu vienišas tėtis arba mama su nepilnamečiais vaikais, ar vis tiek būsiu įtrauktas į CMPR?

Sprendimą, kurie darbuotojai turi būti įtraukti į CMPR, priima įstaigos vadovas, atsižvelgdamas į tai, kas būtina, kad būtų užtikrintas svarbiausių funkcijų tęstinumas. Jei į CMPR įtrauktas darbuotojas yra vienišas tėtis arba mama ir mobilizacijos metu neturi kam palikti vaikų, savivaldybė privalo pasirūpinti vaikų dienos priežiūra.

Skaityti visą straipsnį